Kurumsal SOME (Siber Olaylara Müdahale Ekibi) Eğitimleri

Kanun Maddesi : ” Siber Güvenlik Kurulu’nun ilk toplantısında “Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve 2013-2014 Eylem Planı” kabul edilmiş ve 20 Haziran 2013 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararı olarak yayımlanmıştır. Söz konusu eylem planı çerçevesinde kamu kurum ve kuruluşları ve özel sektör bünyesinde Siber Olaylara Müdahale Ekipleri (Kurumsal SOME, Sektörel SOME) oluşturulması öngörülmüştür. “

Kurumsal SOME (Siber Olaylara Müdahale Ekibi) Eğitimleri, Kurumsal SOME personelinin sistemli bir şekilde kayıt analizi ve yönetimi yapabilmesi, kurumun bilişim sistemlerindeki önemli güvenlik zafiyetlerini tespit edebilmesi ve siber olay müdahale koordinasyonu yapabilmesi için gerekli olan temel yetkinlikleri vermeyi hedeflemektedir.

Eğitim Zamanı

Eğitim takviminden bakabilirsiniz.

Sertifika

Eğitime katılanlara Cyberinlab tarafından katılım sertifikası verilmektedir.

Eğitimin Amacı

      Bu kursun hedefi, yasal gereksinimler kapsamında kamu kurum ve kuruluşları ile kritik altyapıya sahip özel şirket bünyesinde kurulması öngörülen kurumsal Siber Olaylara Müdahale Merkezi(SOME) hakkında bilgilendirme yapmaktır.
Eğitime mevzuattaki kavramlar, tarihçe, farklı SOME çeşitleri ile başlanır. Ardından Kurumsal SOME kurulumu, yönetimi, gereksinim listesi, siber olaylara müdahale süreci, SOME operasyonel elemanları ve proje planı ile tamamlanır.
Kurs sonunda katılımcılardan Siber Olaylara Müdahale Ekibi kavramının gerektirdikleri, bu konuyu hedefleyen mevzuata hâkim olmaları, SOME kurulumu ve yönetimi konusunda bilgi sahibi olmaları, siber olaylara müdahale süreçleri hakkında bilgi edinmeleri beklenir.

Kimler Katılmalı?

      Bu kurs, yasal gereksinimler gereği SOME kurulumu yapması beklenen kamu kurum ve kuruluşları ve kritik altyapıya sahip özel şirket bünyesindeki bilişim teknolojileri çalışanları için hazırlanmıştır.
Katılımcıların siber güvenlik idari süreçleri ve bilişim sistemleri altyapıları konularında deneyim sahibi olmaları beklenmektedir.

Neler Öğreneceksiniz?

•    Giriş
o    Tarihçe
o    Örnek bilgisayar olayları
o    Örnek SOME’ler ve organizasyonlar
•    SOME temel konuları
o    SOME kavramı
o    SOME çerçevesi
o    SOME servis çerçevesi
•    Siber olay müdahale süreci
o    Olay müdahale servis tanımı
o    Olay müdahale servis işlevleri
•    SOME Operasyonel Elemanları
o    Yazılım
o    Donanım
o    Politika ve prosedürler
•    SOME Proje Planı

Nasıl Kayıt Olabilirsiniz?

• Eğitime kesin kayıt için, Eğitim Talep Formu‘ nu  eksiksiz olarak doldurunuz. Detaylar için (0216) 504 71 79 arayabilirsiniz.
• Eğitim süresinin en az %75’inde bulunan katılımcılarımıza, eğitim sonunda “katılım sertifikası” verilecektir.
• Tüm eğitimlerimiz, talep edilmesi halinde şirketlere özel yapılabilmektedir. Programlarımız genel olarak minimum 5 kişi katılımla açılabilmektedir.
• Kayıtlarımız eğitim tarihinden 3 gün öncesine kadar devam etmektedir.
• Cyberinlab gerektiğinde eğitim mekanını veya eğitmeni değiştirme, programı iptal etme veya erteleme hakkını saklı tutmaktadır.

Eğitimlerimize erken kayıt olarak size özel indirim fırsatlarını kaçırmayın!