[vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row]

     Teknolojinin gelişmesi ile birlikte olay yerinden alınan delillerinde işlenmesiyle suç konusunda gerekli analiz yapılabilir; Deliller arasında toplanan resimler orijinalliğini sorgulayan değişiklikleri veya tutarsızlıkları içeriyor mu? Mahkemeye kanıt olarak sunulacak olan dijital görüntüler kullanıldığında, bu görüntülerin orijinal olup olmadığını veya manipüle (herhangi bir değişikliğe uğraması) edilip edilemeyeceğini belirlemek, adli görüntü inceleme ve onarma yazılımları ile incelenmesi uzmanlarımızın görevidir. Cyberinlab, görüntü imajınızda analiz yaparak  resmin değiştirilip değiştirilmediğini veya düzenlenip düzenlenmediğini belirlemek için eğitimli bir adli bilişim ekibine sahiptir. Sahteciliğin nasıl tespit edileceğini biliyoruz ve dijital görüntülerde yanlış algılamaları açığa çıkarıyoruz.

     Kanıt olarak kullanılacak olan video kayıtlarından hareketli kişilerin bile tespiti rahatlıkla yapılabilir ve görüntüler kullandığımız özel tekniklerle yaklaştırılıp netleştirilebilir. Video görüntü netleştirme ve kamera görüntülerini netleştirmek adına oldukça detaylı adımlardan geçirilir. Taramalardaki veya fiziksel kopyalar olan dijital görüntüleri değiştirirken, kopyalarken veya bunları manipüle etmeye çalışırken, kalite kaybı gözlenmektedir. Bu tutarsızlıklar kendi içerisinde belirli kanıtlar barındırmaktadır, herkes tarafından anlaşılmayabilir.

     Cyberinlab Adli Bilişim, kaliteyi korumak ve soruşturma süresince dijital görüntü doğrulama analizini yapmak için kayıtlı olan tüm dijital görüntülerinizi de isteyebilir. Bilimsel ve hukuksal topluluklarda kabul edilen süreçlerimiz hakkında birçok resimde kimlik doğrulama yaptık. Bulduğumuz bilgilere dayanarak, doğru soruları sorarak görüntü kimlik doğrulama sürecine nasıl rehber olacağımızı biliyoruz. Görüntünüzde bir tutarsızlık var mı? Resminiz hangi cihaz üzerinde oluşturuldu? Resimdeki kişi net olarak görünebilir mi? gibi sorulara inceleme sonucu özenli bir rapor şeklinde cevap verebiliyoruz.

Şimdiye Kadar Yapılmış Olan İşlemlerden Bazıları:

  • Plaka tespit çalışmaları,
  • Görüntüler üzerinde kurgu çalışması yapılması. İnceleme konusu olayı gösterir görüntüler üzerinde olayın anlaşılması amacıyla kronolojik çalışma yapılması ve olayın başlangıç anı ile bitiş anının gösterilmesidir. 
  • Görüntü ve video karşılaştırma (Nesne, mekan ve şahıs karşılaştırma). Fotoğraflar veya video görüntüler içerisinde bulunan şüpheli şahsa ait görüntüler ile mukayese olarak hazırlanan fotoğraflar arasında karşılaştırmalı inceleme yapılmasıdır. Bu karşılaştırma çalışması nesneler, araçlar, mekanlar vb. arasında da yapılabilir.
  • Fotoğraf ve videolar üzerinde montaj İncelemeleri. Video görüntüleri ve fotoğraflar üzerinde Photoshop vb. ticari yazılımlar vasıtasıyla yapılmış olan değişikliklerin tespitine yönelik yapılan incelemelerdir.
  • Steganografi. Bir video görüntüsü veya fotoğraf içerisine yerleştirilmiş olan gizli verinin tespiti için yapılan decrypt (çözümleme) çalışmalarıdır.

Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi için bize ulaşın…

Sertifikalar

x Logo: Shield Security
Bu site
Shield Security tarafından korunuyor →