[vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row]

Cep Telefonu Kriminal İncelemeleri

      Günümüzün gelişen teknolojisi ile birlikte Uygulamalar, Navigasyon, İnternet Geçmişi ve Wi-Fi, anlık mesajlaşma uygulamaları Skpye, Messenger, Whatsapp vb. günümüzün akıllı telefonlarının en özelliklerinden sadece birkaçıdır. Teknolojideki hızlı ilerlemeler, adli bilişim uzmanlarına rapor ve inceleme için daha fazla kanıt sağlamıştır. Akıllı telefonlar olmadan önce, eski cep telefonları soruşturmalarında  sms metin mesajları ve çağrı kayıtları kanıt olarak gelmekteydi, günümüzde ise kriminal olarak bir akıllı cep telefonunun incelenmesi bir bilgisayarınkine birebir benzemektedir.

    Son araştırmalar, hem ceza hemde hukuk davalarında cep telefonlarının delil olarak kullanıldığını göstermektedir. Aile anlaşmazlıkları, boşanma ya da iş uyuşmazlıkları gibi hukuki durumlarda da cep telefonları davaların bir parçası olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle bu cihazların içeriği için HTS Analizi, Cep Telefonu Analizi ve Cep Telefonu Adli bilişim metodları  kullanılarak sonuca ulaşılabilmektedir.  Cyberinlab, cep telefonları SIM Kart ,dahili hafıza ve harici hafıza kartları içinde saklanan önemli bilgileri ve kanıtları inceleyebilir. Bu cihazlar Konum bilgileri, SMS mesajları, Anlık mesajlaşma (Whatsapp, Skype, Messenger vb.) e-posta ve internet kullanımı, bir aramanın ne zaman yapıldığı, ne zaman geldiği tarih veya bir video veya ses kaydının içeriği gibi bilgiler üretilebilir. Cyberinlab, herhangi bir marka veya model cep telefonları içinden bilinçli, bilerek, bilmeyerek, kasıtlı veya yanlışlıkla silinen bilgileri durumuna göre geri getirebilir veya kurtarabilir.

Cep Telefonu Adli İncelemesi Nedir ?

   Cep telefonu adli incelemesi, hukuki kanıt elde etmek için cep telefonunda yapılacak olan adli inceleme sonrasında elektronik veri topluluğundan anlamlı bir veri aynı zamanda iletişim olaylarını ile kayıtlı data bilgisini çıkarmak ve yorumlamaktır. Bu, soruşturmacılar için tamamen silmenin genellikle zor olduğu dijital veri izinden suç delilleri toplama yöntemi olarak kullanılan yararlı bir işlemdir. Suç kanıtı olarak kullanılan silinmiş cep telefonu dosyalarının düzgün bir şekilde çıkarılması, Cyberinlab olarak yapılan temel çalışmadır.

     Cep telefonu adli bilişimi türleri arasına bantlı konuşmalar, dijital telefon resimleri, cep telefonu metinleri veya e-postaları, telefon numarası listeleri ve bazen cep telefonu dijital video kayıtları dahildir. Dijital deliller toplandıktan sonra, cep telefonu veri çıkarımı için geliştirilen sistemler vasıtasıyla önemli dijital malzemelerin silinmesini veya hasar görmesini önlemek için kaydedilebilir ve saklanabilir bir bütünlük oluşturulur. Çoğu zaman, cep telefonu adli bilişim incelemesi, silinen iletişim bilgilerinin doğru ve eksiksiz bir şekilde dijital veri elde edinimi için uygulanır. Bunlar hukuki soruşturmaya veya kolluk kuvvetlerine yardımcı olabilir, bu durum yasal kanıt üretim ve sunumuyla sonuçlanır.

Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi için bize ulaşın…

Sertifikalar

x Logo: Shield Security
Bu site
Shield Security tarafından korunuyor →