Bilgisayar Adli Bilişim İncelemesi

Bilgisayar Adli Bilişim tanımını açıklamadan önce, adli tıp alanının genel olarak açıklamak gerekirse, mahkemelerde masumiyeti ya da suçu ispatlatmak için insanların, bir yerin veya eşyaların üzerinden kanıt toplama işlemleridir. Adli bilişim ise, bilişim sistemleri üzerinden dijital delillerin toplanması, analizi ve raporlanması işlemidir.

Dünya üzerindeki istatistiklere bakıldığında bilgisayarlar veri saklama, veri alma ve veri işleme kabiliyetine sahip içinde gerçek suçlarının hemen hemen hepsinin işlenebileceği sanal ortam olan elektronik cihazlardır. Kanun kapsamında bilgisayarlar yasal davalarda bilişim sistemleri üzerinden gerçekleştirilebilcek kimlik hırsızlığı, kredi kartı dolandırıcılığı, bilgisayar korsanlığı, fikri mülkiyet hırsızlığı, pedofili, terörizm ve bilgisayar sistemi saldırıları (hack) gibi suçların işlendiği en temel veri kaynaklarıdır.

Bilgisayar Adli Bilişimi hizmeti ile ilgili Cyberinlab olarak; log kayıtları, e-posta, tarayıcı geçmişi, sık kullanılan programlar, son açılan dosyalar, resim, video, ses, sosyal medya hesaplarına dair bulgular, silinen veya gizlenen dosyalar, takılan USB’ler gibi birçok verileri elde edebilmekteyiz.

Cyberinlab olarak bilgisayar adli bilişim analizlerini kişisel bilgisayarlar, ticari bilgisayarlar, server (sunucu) bilgisayarlar, sanal sunucular, notebook, laptop, gömülü bilişim sistemleri (SCADA sistemleri) ‘nin hepsinin üzerinden yapabilmekteyiz. 

Eğer Aşağıdaki Durumlardan Birine Mağruz Kaldıysanız Bilgisayar Adli Bilişim İncelemelerine İhtiyaç Duyabilirsiniz;

  • Çocuğunuzun internet üzerinden ona zarar verebilecek kişilerle iletişim içinde olduğunu düşünüyorsanız veya oynamasını istemediğiniz oyunları gizlice oynadığını düşünüyorsanız,
  • Eşinizin ya da sevgilinizin sosyal medya üzerinden başka birileriyle görüştüğünden şüpheleniyorsanız,
  • Çalışanlarınızın mesai saatleri içinde iş dışı işlerle uğraşıp, uğraşmadığını öğrenmek istiyorsanız,
  • Şirketinizde çalışan personelinizin dışarıya bilgi sızdırdığından şüpheleniyorsanız,
  • Bilgisayarınızın korsanlar tarafından hacklendiğini düşünüyorsanız…

Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi için bize ulaşın…

Sertifikalar